Havyar Nedir?

  • Havyar Nedir

Havyar gastronomi literatüründe her çeşit balık yumurtasına verilen addır.

Bazı balıkların yumurtaları özel bir yiyecek olarak diğerlerinden göre daha değerlidir. En kıymetli olan havyar Hazar Denizi’nde yaşayan mersin balığından ve bir mersin balığı türü olan çirozdan elde edilen yumurtalardır.

Bunlar içinde siyah havyar en değerlisidir. Mersin ve çiroz balıkları canlı olarak yakalanır, içlerinden yumurtaları çıkarılır ve karınları dikilerek tekrar suya bırakılır. Bu şekilde, bir balıktan 3-4 kez havyar elde edilebilir.

Tuzlanıp kutulanan havyarlar yüksek fiyattan bütün Dünya’ya satılır. Siyah havyarın en makbul ve pahalı cinsi BELUGA havyarıdır. Somondan elde edilen kırmızı havyar ise siyah havyardan sonra gelir.

Dünyanın en kaliteli havyarları Azerbaycan, İran ve Rusya’da kıyısı bulunan Hazar Denizi’nden elde edilir. Azerbaycan %80’lik bir üretim oranıyla dünyada havyar üretiminin merkezi olarak bilinir.

Hazar Denizi’nde yaşamını sürdüren dişi mersin balığı ve çiroz cinsi balıkların döllenmemiş yumurtaları en pahalı siyah renkli havyarlardır. Rengine, aromasına, olgunluğuna ve yapısına göre değer biçilen bu lüks yiyeceğin tadının yenildikçe daha da anlamlanacağı söylenir. Kaç tadım sonrasında tadının anlaşılacağı bilinmez ancak havyar tüketiminin eski çağlardan başlayıp günümüze kadar devam ettiği bir gerçek.

İran şahları ile Bizans ve Osmanlı imparatorlarının da sofralarından eksik olmayan bu küçük mücevherlerin günümüz Türkiye’sinde de kısıtlı şartlarda üretimi yapılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *